Doradztwo
Behawiorysta zwierząt towarzyszących to specjalista od relacji człowiek-zwierzę towarzyszące.
Należało by rozpocząć od tego, że behawioryzm jest kierunkiem w psychologii zakładającym, że przedmiotem badań psychologicznych może być tylko dostrzegalne zachowanie zwierzęcia. Nauka ta jest połączeniem wiedzy o behawiorze czyli zachowaniu się zwierząt, z wiedzą zdobytą podczas długoletnich badań neurologicznych i psychologicznych, a jej celem jest poznanie przyczyn oraz znaczenia konkretnych reakcji, zachowań i rytuałów zwierzęcia.
Specjalistów zajmujący się tą dziedziną w odniesieniu do psów i kotów określa się mianem behawiorystów zwierząt towarzyszących lub zoopsychologów.
Nadal toczą się polemiki czy właściwe jest określenie „terapia zachowań”? Czy w przypadku zwierząt słuszniejszy jest po prostu zwrot „korekta zachowań”?
Mimo iż to stosunkowo młoda dziedzina (zawód zoopsychologa został wpisany na listę zawodów Ministerstwa Pracy w lipcu 2007 roku) jest ona dziś bardzo potrzebna, gdy psy i koty stały się przede wszystkim towarzyszami człowieka. Zwierzęta żyją w ludzkim świecie pełnym dla nich niezrozumiałych sytuacji, zachowań, przedmiotów, co często powoduje narastanie frustracji i lęków. Niekiedy milusińscy stają się uciążliwi dla otoczenia i wymagają pomocy specjalisty – zoopsychologa.
Naturalne jest, że behawiorysta zwierząt towarzyszących współpracuje z lekarzem weterynarii. Ponieważ przed podjętą terapią należy wykluczyć czy przyczyną złego zachowania naszego towarzysza mogą być kłopoty zdrowotne.
Praca behawiorysty polega na doradzaniu właścicielom odnośnie rozwiązywania problemów jakie pojawiają się u ich pupili np. agresja, niszczenie, wycie, problemy z czystością. Uporanie się z uciążliwą sytuacją, niepożądanymi nawykami zwierzęcia często wymaga zaangażowania całej rodziny i zmiany własnych przyzwyczajeń, a wszystko to odbywa się w trakcie szeregu ćwiczeń.
Doradztwo w szczegółach:
Doradztwo behawioralne
Konsultacje dla właścicieli psów, które sprawiają jakiś problem. Opracujemy „plan terapii”.
Konsulatacje dla hodowców
Każdy hodowca ma na celu, to aby szczenięta z jego hodowli były wyjątkowe nie tylko pod względem eksterieru, ale także psychiki.
Opinie:
...oboje z mężem mamy pewność, że nie mogliśmy wybrać lepszego trenera niż pani Małgorzata Veith-Karbowska.
Monika i Marcin MikułanZ całego serca polecam Panią Małgosię. Wie co robić i robi to w sposób naprawdę profesjonalny. Dowodem jest nasz szczęśliwy pies oraz oczywiście my :-)
Magda i MichałPełen profesjonalizm, indywidualne podejście, zaangażowanie, obiektywizm w każdej sytuacji i wielka miłość do psów to cechy, które opisują Panią Małgosię.
Michał ZdunkiewiczPrzeczytaj więcej na stronie Opinie.
Ostatnio na blogu:
Psiarzu… dlaczego to robisz?
Piękna pogoda oraz długie dni zachęcały nas, do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Mając psa – grzechem by było wyjść samemu. Prawda? Jednak wspólne wyjście nie zawsze jest pełne radości. I o tym chciałam napisać „słów kilka”.
czytaj dalejSpacer z psem – banalna sprawa…
Spacerować większość z nas potrafi i może, choć nie każdy lubi. Jednak biorąc pod swój dach psa, spacer wpisuje się w rutynę dnia codziennego. Zastanówmy się, więc po co psu spacer i czy istnieje spacer idealny?
czytaj dalejZajęcia ze studentami UWM czyli powrót na Alma Mater ;)
Wróciłam na rodzimą uczelnię w roli eksperta. Przeprowadziłam cykl spotkań teoretycznych i praktycznych, wprowadzając słuchaczy w świat sportów kynologicznych – pokazując wachlarz możliwości wspólnych aktywności przez pryzmat dobrostanu pupila.
czytaj dalej