O mnie

Oddając psa w moje ręce możesz być pewien profesjonalnej i troskliwej opieki.

Dlaczego?

Kilka słów jak to się zaczęło | Moja metodyka | Moje kwalifikacje

O mnie

Jestem dyplomowaną instruktorką tresury psów Metodą Naturalną oraz behawiorystą – specjalistą od terapii zachowań zwierząt towarzyszących. Wychowanie psów, szkolenie i opieka nad nimi to nie tylko moja praca, ale przede wszystkim wielka pasja!

Z wykształcenia jestem magistrem biologii. Studia oraz specjalizację wybrałam, bo ciekawi mnie złożoność oddziaływań i zależności w otaczającym świecie, współistnienie gatunków – lecz aby je zrozumieć trzeba zapoznać się z ich behawiorem.

Moje zainteresowania rozwinęły się w kierunku tresury psów. Prawdziwym, wymagającym nauczycielem relacji i zasad współpracy człowiek–pies był mój Dżok – mieszaniec w typie owczarka o nieprzeciętnym temperamencie, chęci pracy, wspaniały towarzysz.

W 2005 roku rozpoczęłam przygodę z kynologią, gdy w naszym domu zagościła dawno wyczekiwana przez męża suczka staffordshire bull terrier DELANEY z hodowli Tak Wiele Miłości przez nas zwana Bagirą. Wniosła do naszego domu ogrom radości i szczery (szeroki) uśmiech, którego trudno nie odwzajemnić.

Uśmiech naszej Bagiry

W roku 2007 ukończyłam kurs tresera psów w Europejskim Studium Psychologii Zwierząt i zdobyłam uprawnienia w obrębie zawodu treser psów. I tak oto stałam się jedną z pierwszych osób w Polsce posiadających uprawnienie potwierdzone zaświadczeniem wydanym na druku Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Od tego czasu, jako osoba współpracująca z Hodowlą Psów Rasowych „Machira”,  zajmuję się odchowaniem miotów,  przeprowadzeniem testów psychicznych szczeniąt, pomagam przyszłym właścicielom w wyborze odpowiedniego dla nich szczenięcia, a także służę radą szkoleniową w dalszych etapach rozwoju psa.

Jesienią 2007 roku w naszym domu zamieszkał przygarnięty w ciężkim stanie fizycznym i psychicznym Tołstoj – kot w typie persa, wyrzucony z auta na obwodnicy.  Dużo czasu i wysiłku kosztowało mnie by wrócił do równowagi emocjonalnej oraz aby skutecznie wyleczyć go z fobii. Teraz Tołstoj jest „Panem Domu” i cieszy się życiem u boku ludzi, psów i kontaktem z nim.

W lipcu 2009 roku naszej rodziny dołączyła suczka owczarka belgijskiego DAKINI Agita – wulkan energii. Uwielbia aktywność wszelkiego rodzaju: agility, frisbee oraz prace na śladzie, a także dogtrekking i canibicyklocrossing ;-)

Aby poszerzać swą wiedzę i kwalifikacje w roku 2010 ukończyłam Kurs Dyplomowy COAPE,  którego odbycie daje brytyjskie kwalifikacje behawiorysty zwierzęcego na licencji Centre of Applied Pet Ethology (COAPE – jest największa na Wyspach brytyjskich organizacją kształcącą behawiorystów zwierzęcych).

Mając świadomość, że „kto sie nie rozwija, ten sie cofa”, nieustannie zdobywam wiedzę i dokształcam się biorąc udział w warsztatach, seminariach, obozach sportowych pod okiem polskich i zagranicznych uznanych w świecie kynologicznym specjalistów.

Fascynacja tropieniem użytkowym spowodowała, że regularnie zaczęłam trenować mantrailing, a  w 2015 roku wraz z moją suczką Dakin/Flora – jako trzeci zespół w Polsce – zdałyśmy egzamin międzynarodowej organizacji GAK9 level 1.

W  2016 roku w naszym domu pojawiła się DROSERA Machira z którą ponownie odkrywam uroki życia z młodym malinois. Aktualnie skupiamy się na treningach posłuszeństwa i frisbee, nie rezygnujemy oczywiście z pracy nosem.

W ten oto sposób już ponad dekadę temu praca stała się dla mnie przyjemnością, a w trakcie treningów, opieki hotelowej czy terapii behawioralnej poznałam kilkaset psich charakterów oraz ich historii, z których każdy położył “swój klocuszek w moich puzzlach” – dając cenne doświadczenie.

Moja metodyka

Trendów w tresurze psów na świecie jest wiele. Do pracy ze swoimi oraz powierzonymi mi psami wybrałam Metodę Naturalną jako tą, która najbardziej do mnie przemawia –  pozwala osiągnąć dobry efekt szkoleniowy przy zachowaniu przyjaznych i czułych relacji z pupilem.

Forma pracy z psem jaką proponuję jest metodą pozytywną – wykorzystanie praw uczenia i warunkowania przy użyciu naturalnych, zrozumiałych dla psa sygnałów. Podstawą tej metody jest Naturalna Szkoła Szczeniąt (Przedszkole dla psów)

Twórcą Metody Naturalnej jest Joseph Ortega – światowej sławy specjalista, który opracował ją w oparciu o wieloletnie badania nad wilkami oraz innymi dziko żyjącymi gatunkami psowatych.

Metoda Naturalna szkolenia opiera się na wykorzystaniu naturalnych instynktów w celu  nauczenia psa odpowiednich (pożądanych przez właściciela) zachowań oraz nauczenie właściciela prawidłowej komunikacji z własnym psem.
Podstawowe założenia Naturalnej Metody szkolenia:

  • Bazuje na instynktach pierwotnych (zabawa, pokarm);
  • Opiera się na wzmocnieniach pozytywnych;
  • Nauka przez zabawę;
  • Nauka metodą stopniowych przybliżeń;
  • Podczas wykonywania ćwiczeń brak narzędzi przymusu takich jak , kolczatka, dławik  itd.
  • Ćwiczenia nie są wykonywane monotonnie, zmienia się sposób/sytuacje wydawania komend
  • Przyjmowane są szczenięta, którym tworzy się oddzielne grupy i „tok nauczania” dostosowany do ich rozwoju, percepcji oraz potrzeb;

Pies się nie stresuje, ćwiczenia sprawiają przyjemność właścicielowi  i psu, dzięki temu szybciej się uczy oraz wzmacniana jest więź między nim

Moje kwalifikacje

Nieustannie poszerzam swą wiedzę szkoleniową i zdobywam nowe doświadczenia poprzez udział w wielu kursach, warsztatach i egzaminach.

  • 11.03.2018 r. Egzamin „Pies Towarzyszący 2 Stopnia” organizowany przez Związek Kynologiczny oddział Włocławek, sędziował p. Salamon. Otrzymana ocena: bardzo dobra. Przystąpiłam z psem DAKINI Agita (owczarek belgijski malinois).
  • 3-4.02.2018 r. Warsztaty „Komunikacja z psem” z Pauliną Ziółkowską, Toruń
  • 19-20.08.2017 r. Seminar of K-9 manhunters, Alis Dobler, Olsztyn
  • 28-29.01.2017 r. Terapia agresji przez komunikację, Michele Minunno, Włoch
  • 12.11.2016 r. Seminarium Emocjonalność psów i kotów, problemy behawioralne i terapia – aspekty praktyczne w praktyce weterynaryjnej i pracy behawiorysty zwierząt., Prowadzący dr Robert Falconer-Taylor
  • 14-16.10.2016 r. Tropienie użytkowe w pracy poszukiwawczo-ratowniczej model skandynawski, Paula Rzewuska, Michał Szalc, Wrocław
  • 11-14.08.2016 r. GAK9 Europe MANTRAILING SEMINAR, Glen-David Poole, Ryga, Łotwa
  • 18-20.03.2016 r. GAK9 Europe MANTRAILING SEMINAR, Glen-David Poole, Gdańsk
  • 17.01.2016 r. „Żywienie psów sportowych”, dr n.wet. S.Berwid-Wójtowicz, Gdańsk
  • 16.01.2016 r. „Jak żywienie wpływa na zachowanie Twojego psa?”, dr n.wet. S.Berwid-Wójtowicz, Gdańsk
  • 13-14.06.2015 r. Sent Detection Seminar, Dominique Olaerts, Warszawa
  • 17.04.2015 r. GAK9 Level I- Trailing Hangler (zdany), egzaminator Glen-David Poole,
  • 17-19.04.2015 r. GAK9 Europe MANTRAILING workshops, Warszawa, prowadzący Glen-David Poole
  • 08.03.2015 r. Warsztaty Pracy Węchowej, Warszawa, prowadzący Piotr Smurawa, organizowane przez Stowarzyszenie Behawiorystów i Trenerów COAPE
  • 06.12.2014 r. Mikołajkowy mantrailing z Kariną Kalks, Warszawa, organizowany dla psów zaawansowanych, w całości obejmował tematykę śladów miejskich, „czytania” psa na śladzie oraz dobierania zadań do specyfiki pracy danego psa.
  • 08-09.11.2014 r. Konferencja naukowa COAPE i zjazd CAPBT której tematem przewodnim były neurologiczne podłoża zmian behawioralnych u psów i kotów. Swoje wykłady przedstawili: lek.wet. J.Iracka, dr n.wet. P.Srenk, dr n.wet. A.Tomek, mgr A.Kłosiński , lek.wet. A.Słyk-Przeździecka, dr n.wet. S.Berwid-Wójtowicz. Obszerny panel został też poświęcony kocim problemom – przeprowadziły go mgr B.Leszczyńska i M.Nykiel.
  • 25-26.10.2014r. Warsztaty „Sztuczki” z Patrycją Kowalczyk, Warszawa. Duża porcja wiedzy „trickowej” przydatna między innymi podczas przygotowań do freestaylu w dog frisbee. Uczestniczyłam jako obserwator.
  • 05-07.09.2014r. Warsztaty Mantrailing’owe prowadzone przez Karinę Kalks z Austrii, organizowane w Warszawie przez Bavaria Team dla psów w różnym etapie zaawansowania tropowego, w całości obejmowały tematykę śladów miejskich kładzionych przez obcych pozorantów.
  • wrzesień – listopad 2014 Kurs tropienia użytkowego w BavariaTeam Stopień Zaawansowany. Uczestniczyłam z psem DAKINI Agita.
  • 29-31.08.2014 r. Panel Dogfrisbee, Pstruží (Czechy), treningi prowadziła instruktorka i sędzia dogfrisbee w jednej osobie – Veronika Urbášková.
  • 25-31.08.2014 r. Obóz Agility, Pstruží (Czechy), treningi prowadziła instruktorka Kateřina Džumanová.
  • Czerwiec – sierpień 2014r. Kurs tropienia użytkowego w BavariaTeam organizowany w Trójmieście. Grupę tropową prowadzi Małgorzata Woźniak. Uczestniczyłam z psem DAKINI Agita.
  • 07-08.06.2014 r. Seminarium Obedience z M. Łęczycką organizowane w Gdańsku dla psów w różnym etapie zaawansowania sportowego. Uczestniczyłam jako obserwator.
  • 04-06.04.2014 r. Warsztaty tropowe z BavariaTeam organizowane przez toruńską szkołę dla psów Wyszczekani. Warsztaty prowadzone przez Małgorzatę Woźniak obejmowały zakres tropienia użytkowego. Uczestniczyłam razem z psem DAKINI Agita.
  • 04-06.04.2014 r. Warsztaty tropowe z BavariaTeam organizowane przez toruńską szkołę dla psów Wyszczekani. Warsztaty prowadzone przez Małgorzatę Woźniak obejmowały zakres tropienia użytkowego. Uczestniczyłam razem z psem DAKINI Agita.
  • 07.12.2013r. Egzamin „Pies Towarzyszący 1 Stopnia” oraz Testy Psychiczne organizowane przez olsztyński oddział Związku Kynologicznego, sędziował p. Waldemar Kosmalski. Przystąpiłam z psem DAKINI Agita (owczarek belgijski malinois).
  • 31.08-01.09.2013 r. Warsztaty z tropienia z p. Zofią Mrzewińską zorganizowane w Suchej Górze koło Bytomia obejmowały zakres tropienia naturalnego/realnego oraz świadomości pracy nosem przez psa. Uczestniczyłam razem z psem DAKINI Agita rasy owczarek belgijski malinois.
  • 26-30.08.2013 r. Obóz Sportowy Agility organizowany w czeskiej miejscowości Pstruží. Grupę średnio zaawansowaną, do której zakwalifikowałyśmy się razem z suczką Florą (DAKINI Agita), prowadziła instruktorka Kateřina Džumanová.
  • 01.12.2012 r. Egzamin „Pies Towarzyszący 1 Stopnia” organizowany przez olsztyński oddział Związku Kynologicznego, odbył się w Spręcowie, oceniał sędzia pan Waldemar Federak. Ćwiczenia do wykonania miały sprawdzić stopień wyszkolenia psa i jego zdolność do współpracy z przewodnikiem. Przystąpiłam z psem DELANEY TWM rasy staffordshire bull terrier.
  • 22-23.10.2011 r. Seminarium Dogfrisbee z cyklu Latająca Akademia Dog Chow organizowanym w Olsztynie. Pod okiem pana Dariusza Radomskiego szlifowałam techniki rzutu oraz uczyłam się jak dobrze zaplanować i połączyć w całość sekwencje freestyle’owe. Uczestniczyłam razem z psem DAKINI Agita rasy owczarek belgijski malinois.
  • 25.09.2011 r. Seminarium Obedience (posłuszeństwo sportowe) prowadzone przez panią Agnieszkę Boczulę odbyło się w Jaktorowie, zorganizowane dla właścicieli z psami w różnym poziomie wyszkolenia. Poruszono zarówno zagadnienia z początkowych etapów szkolenia psa (np. zajmowanie pozycji przy nodze), jak i również zaawansowane problemy poprawienia przez psa techniki, precyzji i szybkości wykonywanych ćwiczeń. Udział wzięłam razem z dwoma psami DAKINI Agita (owczarek belgijski malinois) oraz DELANEY TWM (staffordshire bull terrier).
  • 04-10.07.2011 r. Obóz Sportowy Agility organizowany w czeskiej miejscowości Horni Sucha. Instruktorka Katerina Dzumanova zakwalifikowała nasz zespół do grupy średnio zaawansowanej. Musiałyśmy się dużo nauczyć – ja „taktyki i techniki” kierowania psem na torze, DAKINI Agita zaś poznała nowe przeszkody np. slalom, huśtawkę czy kładkę. Elementem podsumowującym obóz były „zawody taborowe” zorganizowane w sobotę dla wszystkich uczestników kursu. Zajęłyśmy 2 miejsce w swojej klasie.
  • 16-17.04.2011 r. Seminarium Dogfrisbee z cyklu Latająca Akademia Dog Chow organizowanym w Sopocie. Tym razem pan Dariusz Radomski położył nacisk na doskonalenie podstawowych technik rzutu oraz tworzenie sekwencji freestyle’owych. Uczestniczyłam razem z psem DAKINI Agita (owczarek belgijski malinois).
  • 16-17.04.2011 r. Warsztaty doskonalące dla behawiorystów COAPE pt. „PRAKTYCZNE ASPEKTY PROWADZENIA KONSULTACJI BEHAWIORALNEJ” organizowane w Sielpi przez Centre of Applied Pet Ethology Polska. Warsztaty otworzył wykład pani dr. n.wet. inż. Sybilli Berwid-Wójtowicz na temat zmian jakie mogą zajść w zachowaniu pupili wraz z upływem lat oraz syndromu dysfunkcji poznawczych u psów. Dalsza część warsztatów prowadzona przez pana Andrzeja Kłosińskiego i panią Ewelinę Włodarczyk dotyczyła problematyki zaburzeń zachowania psów w kontekście funkcjonowania rodziny, zagadnienie karania oraz pracy z psem agresywnym.
  • 24-25.04.2010 r. Seminarium Dogfrisbee z cyklu Latająca Akademia Dog Chow organizowanym w Olsztynie. Poznałam z rozmaite techniki rzutów frisbee. Każdy miał też możliwość popracowania indywidualnie z własnym psem pod okiem specjalisty – pana Dariusza Radomskiego. Uczestniczyłam razem z psem DAKINI Agita (owczarek belgijski malinois).
  • 2009/2010 r. Kurs Dyplomowy COAPE „ADVANCED DIPLOMA IN THE PRACTICAL ASPECTS OF COMPANION ANIMAL BEHAVIOUR AND TRAINING” organizowany w formie weekendowych zjazdów w Krakowie przez Centre of Applied Pet Ethology Polska. Dający kwalifikacje behawiorysty zwierzęcego na licencji Centre of Applied Pet Ethology (COAPE). Warsztaty prowadzili : lek. wet. Robert Falconer-Taylor, Andrzej Kłosiński, Ewelina Włodarczyk.
  • 2007/2008 r. Kurs „Treser Psów Metodą Naturalną” organizowanym przez Europejskie Studium Psychologii Zwierząt. Organizowanym w formie weekendowych warsztatów składających się z części praktycznej poprzedzonej częścią teoretyczną. Zdobyłam uprawnienia w obrębie zawodu treser psów (zaświadczenie wydanym na druku MEN). Warsztaty prowadzili Joseph Ortega oraz Marcin Wierzba.

Zapraszam do współpracy :-)

Opinie:

...oboje z mężem mamy pewność, że nie mogliśmy wybrać lepszego trenera niż pani Małgorzata Veith-Karbowska.

Monika i Marcin Mikułan

Z całego serca polecam Panią Małgosię. Wie co robić i robi to w sposób naprawdę profesjonalny. Dowodem jest nasz szczęśliwy pies oraz oczywiście my :-)

Magda i Michał

Pełen profesjonalizm, indywidualne podejście, zaangażowanie, obiektywizm w każdej sytuacji i wielka miłość do psów to cechy, które opisują Panią Małgosię.

Michał Zdunkiewicz

Przeczytaj więcej na stronie Opinie.

Ostatnio na blogu:

Psiarzu… dlaczego to robisz?

Piękna pogoda oraz długie dni zachęcały nas, do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Mając psa – grzechem by było wyjść samemu. Prawda? Jednak wspólne wyjście nie zawsze jest pełne radości. I o tym chciałam napisać „słów kilka”.

czytaj dalej

Spacer z psem – banalna sprawa…

Spacerować większość z nas potrafi i może, choć nie każdy lubi. Jednak biorąc pod swój dach psa, spacer wpisuje się w rutynę dnia codziennego. Zastanówmy się, więc po co psu spacer i czy istnieje spacer idealny?

czytaj dalej